237
1178849

Jöns Eriksson Ekman, kåsa, silver, Luleå 1770.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Delvis förgylld. Oval, på indragen fot, på livet räfflat band med ringhängen. Ringhängd kulknopp samt tumgrepp med kerub. Längd 13,5 cm, vikt 78 gram.

Proveniens

Privat samling.

Jmf. Snarlik kåsa i Anders Zorns Silversamling: sid 70, nr 113.