237
1178849

Jöns Eriksson Ekman, kåsa, silver, Luleå 1770.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Delvis förgylld. Oval, på indragen fot, på livet räfflat band med ringhängen. Ringhängd kulknopp samt tumgrepp med kerub. Längd 13,5 cm, vikt 78 gram.

Proveniens

Privat samling.

Jmf. Snarlik kåsa i Anders Zorns Silversamling: sid 70, nr 113.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

173. Sofia Ekström, "Tupitsa! Stupid!", 2012.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
10 000 SEK