Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
266
1176952

Pehr Zethelius, saltkar, ett par, silver och blått glas, Stockholm 1791. Gustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Ovala, med galler och blå glasinsats, på fyra "clow on ball" fötter. Undertill initialer. Saltspadar av förgyllt silver medföljer, av Mikael Nyberg, Stockholm 1803. Längd 8 cm, vikt (utan glas) 120 gram.

Glasen med skador.

Proveniens

Privat samling.