266
1176952

Pehr Zethelius, saltkar, ett par, silver och blått glas, Stockholm 1791. Gustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Ovala, med galler och blå glasinsats, på fyra "clow on ball" fötter. Undertill initialer. Saltspadar av förgyllt silver medföljer, av Mikael Nyberg, Stockholm 1803. Längd 8 cm, vikt (utan glas) 120 gram.

Glasen med skador.

Proveniens

Privat samling.