269
1178736

Johan Petter Grönvall, såskål med fat, silver, Stockholm 1824.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Invändigt förgylld, rund, slät, med indragen fot, på fat kantat av sneda godroner. Diameter 14,5-17 cm, skålens höjd 9 cm, total vikt 515 gram.

Proveniens

Privat samling.