298
1196910

TÄCKE, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 179,5-182-5 x 120-121,5 cm, nordöstra Skåne tidigt 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Två ihopsydda delar. Polykrom dekor av dubbelstjärnor, åttabladsstjärnor och fåglar. Trappstegsmönstrad bård.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar.