300
1184049

BRODERAD TAVLA, benvitt siden, det kungliga slottet Strömsholm, ca 34,5 x 48,5 cm, Sverige omkring 1800.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Med senare ram ca 40 x 54 cm. Polykroma silkesbroderier av slottet i park med stora träd och broar över vattendrag med svanar. Målad himmel.

Något slitage och smutsig, fläckar, bristningar, smärre skador. Ramen med något slitage.

Proveniens

Enligt uppgift Fridhem i Strängnäs. Förmodligen från familjen von Sydow, Broby i Södermanland.