Med senare ram ca 40 x 54 cm. Polykroma silkesbroderier av slottet i park med stora träd och broar över vattendrag med svanar. Målad himmel.
Något slitage och smutsig, fläckar, bristningar, smärre skador. Ramen med något slitage.
Enligt uppgift Fridhem i Strängnäs. Förmodligen från familjen von Sydow, Broby i Södermanland.