Stor polykrom landskapsscen med tre barn som bär vattenkannor till ett vattendrag. I bakgrunden monument, bro och staty. Smal bård med maskaron, fiskar, blommor och ymnighetshorn. Ull och silke, Fodrad.
Något slitage och smutsig, fläckar, ivävningar, lagningar, skador.