310
1168007

MATTA, antik Gördes (Ghiordes) bönematta, 1700-talets andra hälft, ca 167-170 x 120-123 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mörkblått bönefält med smal bård av små stiliserade nejlikor. Bönenischen och paneler över och under bönefältet med olika blommor. Bred benvit huvudbård med stora stiliserade blombuketter. Baksidan med etikett: L.B.XIII.

Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, lagad, iknytningar, smärre skador. Något skadade kortsidor.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

610. Bengt Orup, Utan titel.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK