310
1168007

MATTA, antik Gördes (Ghiordes) bönematta, 1700-talets andra hälft, ca 167-170 x 120-123 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mörkblått bönefält med smal bård av små stiliserade nejlikor. Bönenischen och paneler över och under bönefältet med olika blommor. Bred benvit huvudbård med stora stiliserade blombuketter. Baksidan med etikett: L.B.XIII.

Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, lagad, iknytningar, smärre skador. Något skadade kortsidor.