327
1175343

MATTA, semiantik/old Lilihan sannolikt, ca 470 x 343-349,5 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm blå slätväv).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Rödmelerad botten med stora polykroma blomvaser, blomformationer och granatäppelträd. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Troligen avkortad och ihopsydd. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. En skadad kortsida, ställvis skadade fransar, många saknas.