Röd botten med stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskrankor. Lazy-lines.
Avkortad och ihopsydd. Abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga hål, trampveck, ställvis påmålad. Kortsidorna saknar den yttre smala röda bården.