332
1189813

MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 x 160 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor i cirklar. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med växtranka. Silkevarp.

Smärre slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1228. Carl Peter Thunberg, två volymer, del 1-4. "Resa uti Europa, Africa, Asia förrättad åren 1770-1779".
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
4 500

ditt bud
Aktuellt bud:
4 500 SEK