332
1189813

MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 x 160 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor i cirklar. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med växtranka. Silkevarp.

Smärre slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck.