336
1196450

MATTA, antik/semiantik Ningxia sannolikt, Kina, ca 492,5-494,5 x 388-389,5 cm.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 750 - 6 710 EUR
6 500 - 7 580 USD
Klubbat pris

Rödbrun botten med stor polykrom pionmedaljong omgiven av blommande grenar och fjärilar. Hörnornament med stora pioner. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med stor pionranka. Fyra sekundärbårder.

Ställvis blekt. Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, fällningar, lagningar, iknytningar. Sidorna med smärre trampveck, en kortsida med slitage.

Malmö Museum, Mars - April 1960: Kinesiska Mattor och Skulpturer ur Nils Nessims Samling, nr 68.

Malmö Museum Kat. nr 224, Stockholm 1960: Kinesiska Mattor och Skulpturer ur Nils Nessims Samling, nr 68, sid 31.