345
1165805

MATTA, semiantik Täbris figural, ca 327-333,5 x 236,5-240 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Signerad i stjärna i innerbården: vävare Ghalibafian va Mahmoud Jabarzadeh. Benvit botten med polykroma jaktscener med ryttare till häst, rovdjur, hjortar, hund, fågel, björn, blommor och träd. Överst tre kartuscher med inskriptioner: poesi från Omar Khayyams diktverk Rubaijat (”fyrradingar”) som handlar om "Bahram Gor"/"Bahram the onager", den femtonde kungen (shahen) av sassanidiska riket, som styrde riket från 420 till 438. Bred vinröd huvudbård med stora fåglar, palmetter, mindre blommor och rankor.

Något slitage, smutsig, stora ställvis stela fläckar. Sidorna med trampveck och skador.