347
1185346

MATTA, semiantik Täbris figural, ca 400 x 298,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blommande träd, fåglar, jaktscener och mytologiska figurer. Bred terrakottafärgad huvudbård med jaktscener och mytologiska figurer samt stor blom- och palmettranka Sekundärbårderna med lejonmaskaroner, fåglar och betande djur.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, smärre iknytningar. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor.