347
1185346

MATTA, semiantik Täbris figural, ca 400 x 298,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 420 - 2 900 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blommande träd, fåglar, jaktscener och mytologiska figurer. Bred terrakottafärgad huvudbård med jaktscener och mytologiska figurer samt stor blom- och palmettranka Sekundärbårderna med lejonmaskaroner, fåglar och betande djur.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, smärre iknytningar. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1299. Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK