Blå botten med polykrom medaljong och stora blom- och palmettslingor. Bred röd huvudbård med blom- molnband-, och palmettranka.
Ställvis något hårdare slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador.