373
1182474

SERVISDELAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor efter verk över den danska floran. Bestående av; två tallrikar (3549, diameter 25 cm), två sopptallrikar (3545, diameter 25 cm), två dessertallrikar (3554, diameter 23 cm), två förrättstallrikar (3550, diameter 22 cm), två brödassietter (3552, diameter 14,5 cm), två kaffekoppar med fat (3513), ett lövformat fat (3540, längd 22 cm).

Brödassiett med nagg.