Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
373
1182474

SERVISDELAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor efter verk över den danska floran. Bestående av; två tallrikar (3549, diameter 25 cm), två sopptallrikar (3545, diameter 25 cm), två dessertallrikar (3554, diameter 23 cm), två förrättstallrikar (3550, diameter 22 cm), två brödassietter (3552, diameter 14,5 cm), två kaffekoppar med fat (3513), ett lövformat fat (3540, längd 22 cm).

Brödassiett med nagg.