406
1184086
Robert Thegerström
(1857-1919)
Robert thegerström, "vinteridrott".

"Vinteridrott"

Signerad R. Thegerström. Olja på duk 76 x 106 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 638 - 5 566 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, auktion 40, 30 mars 1944, kat nr 167 (under titeln "Brunnsviken"); privat samling.

Övrigt

Även om målningen benämndes "Brunnsviken" i samband med 1944 års auktionsförsäljning torde motivet snarare vara hämtat ifrån Stora Värtan då målningen uppvisar påfallande likheter med "Isjaktssegling på Stora Värtan" (olja på duk, ca 84 x 154 cm, Stadsmuseet, Stockholm). Stora Värtan låg även på ett mycket behändigt avstånd från Thegerströms bostad, Villa Tallbacken (ett av de första husen som uppfördes i Djursholm, efter ritningar av Ferdinand Boberg, år 1893-1897).

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32