406
1184086

Robert Thegerström

(Sverige, 1857-1919)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Robert Thegerström
(Sverige, 1857-1919)

"Vinteridrott"

Signerad R. Thegerström. Olja på duk 76 x 106 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, auktion 40, 30 mars 1944, kat nr 167 (under titeln "Brunnsviken"); privat samling.

Även om målningen benämndes "Brunnsviken" i samband med 1944 års auktionsförsäljning torde motivet snarare vara hämtat ifrån Stora Värtan då målningen uppvisar påfallande likheter med "Isjaktssegling på Stora Värtan" (olja på duk, ca 84 x 154 cm, Stadsmuseet, Stockholm). Stora Värtan låg även på ett mycket behändigt avstånd från Thegerströms bostad, Villa Tallbacken (ett av de första husen som uppfördes i Djursholm, efter ritningar av Ferdinand Boberg, år 1893-1897).

Konstnär