408
1197636
Karl Nordström
(1855-1923)
Karl nordström, "djurgårdsstuga i snö".

"Djurgårdsstuga i snö"

Signerad KN. A tergo signerad Karl Nordström och daterad 1916. Olja på papp-pannå 62 x 48,5 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 638 - 5 566 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Kamrer Nils Otteström, Saltsjöbaden; privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Karl Nordström. Minnesutställning", 1955.

Torsten Svedfelt, "Karl Nordströms konst", 1939, omnämnd sid 24 samt avbildad helsida.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32