Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
41
1177003

KARMSTOL, av Olof Höglander (mästare i Stockholm 1745-65), slottskvalitet, rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgylld och bronserad. Rikt bildhuggeri i form av krönande kartusch och rocailler, samt musselformationer, blommor och blad. Löstagbar stoppad rygg och sits. Signerad på baksargen OHL mitt i Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 41, höjd 99, total bredd framtill 70 cm.

Något maskstungen.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, sid 113.

Olof Höglander omnämns i Hovkassaboken 1745-65, t. ex. 1752 "giord rygg Länstol med bildhuggerier och guhlfernissa anstruken". Höglander utförde under sin tidiga verksamhetsperiod franskinfluerade sittmöbler med rikt bildhuggeri.
Lösningen med löstagbar rygg och sits kom från Frankrike för att underlätta omklädsel av stolen utan att behöva göra åverkan på stommen. I påkostade miljöer bytte man klädsel under året, då man hade en varmare klädsel av ylle under vintern och svalare sidenklädsel under sommaren.