411
1156278

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Peder Mork Mönsted, signerad P. Mönsted och daterad Fanö 1915.

Kustlandskap, Fanö. Olja på duk 57,5 x 90,5 cm.

Mindre tryckskada i motivets mitt, synlig i släpljus. Fin krackelyr i vissa delar av motivet. Mindre obetydligt färgbortfall i dukens nedre del.

Proveniens

Arnbaks Kunsthandel, Bredgade 24, Köpenhamn.