Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
416
1196029

Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

Anna Elisabeth Arfwedson, f. Holterman (1759-1802)

Oval. Pastell 65 x 54 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Arfwedsonska samlingarna på Hedensö till 1968.
Därefter i arv.

Halvsyster med auktionens nummer 417. Gift med Jakob Arfwedson, tillika sin stymors bror.
Släkterna Holterman, Arfwedson och von Wahrendorff var genom kusin- och andra giften nära besläktade med varandra.