Prenumerera på vårt nyhetsbrev

427
1190918
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".
Carl larsson, "kurragömma".

"Kurragömma"

Signerad C.L. Utförd 1898. Akvarell med inlagd oljefärg 93 x 62 cm.

Utropspris:

4 000 000 - 5 000 000 SEK

371 058 - 463 822 EUR

Klubbat pris:
7 300 000 SEK
Införselmoms

Proveniens

Häradshövding Valter Philipson; grosshandlare Gösta Lindberg; fröken Märta Lindberg; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, "Bukowski kvällsauktioner", 19 oktober 1987, kat nr 21; Nordén Auktioner AB, Stockholm, i samarbete med Sotheby's, auktion 1, 11 maj 1992, kat nr 32; J.E. Safra Collection (förvärvad på ovanstående auktion).

Terza Esposizione Internazionale d'Arte della Città di Venezia, 1899, kat nr 29; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars-april 1916, kat nr 33; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning -Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 130; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 736.

"Larssons", 1902, avbildad; Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick", 1919, omnämnd sid 21; Georg Nordensvan, "Carl Larsson II. 1890-1919", SAK, 1921, upptagen i katalogen sid 227; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad helsida i färg sid 235 samt upptagen i katalogdelen under år 1898, sid 71 som nr 837.

Övrigt

"Kurragömma" ger verkligen prov på Carl Larssons mästerliga konstnärskap när det är som bäst. Konstnärens barnbarn Ulwa Neergaard har berättat följande om den djärvt beskurna kompositionen med det diagonalt betonade perspektivet:

"År 1897 hade Carl Larsson avslutat freskerna i Nationalmusei nedre trapphall samt plafondmålningen och lunetterna i Operans guldfoajé. Dessutom hade han färdigställt 24 akvareller från det larssonska hemmet i Sundborn. Dessa akvareller, den s.k. 'Ett hem-serien', ställde stora krav på konstnären rent tekniskt, då de gjordes med avsikt att lämpa sig för återgivning i tryck. När så 'Kurragömma' tillkom år 1898 var Carl Larsson ej bunden av en beställares önskemål eller andra krav utan han kunde låta leklynnet och fantasin spela fritt utan hänsyn vare sig till motivet eller perspektivet".

Vad var det då som satte leklynnet och fantasin i rörelse tro? Jo, givetvis den lekfulla dottern Lisbeth som höll sin far sällskap i verkstaden (vilken nyttjades som ateljé) på Lilla Hyttnäs i Sundborn.

Carl Larsson beskrev verkets tillkomst i "Larssons", publicerad år 1902:

"Det är Lisbeth. Var det verkligen kurragömma hon lekte? Det är bra glest mellan bordsbenen för att kunna tjäna till gömställe. Emellertid var det den slingervägen hon tog när jag röt 'rör dej inte!' och målade af henne".

Ulwa Neergaard, återigen berättar, avslutningsvis, följande om kompositionen:

"I all hast fäste han sin dotter med pennan på ett papper och gjorde kritmärken i golvet och på bordet där Lisbeth hade sina händer och fötter, för att hon skulle kunna hitta rätt ställning vid kommande 'sittningar'. Därefter kunde Lisbeth leka vidare, medan Carl Larsson med iver ägnade sig åt att skissa upp interiören omkring Lisbeth och hennes gömställe. Av slutresultatet framgår tydligt, att Carl Larsson haft roligt under arbetet med 'Kurragömma', där både perspektiv och bilduppbyggnad har lösts på ett lekfullt men ändock stramt sätt".

Denna märkvärdiga akvarell kommer närmast från J.E. Safras samling och har tidigare ställts ut på bl.a. Venedigbiennalen år 1899 samt invigningen av Liljevalchs Konsthall i Stockholm år 1916.

Som en avslutande intressant parentes kan nämnas att målningen som syns på staffliet i bakgrunden är "I hagtornshäcken" vilken avbildar konstnärens dotter Suzanne där hon står intill det vita staket som fanns utefter Lilla Hyttnäs strand för att hindra småbarnen från att trilla ner i Sundbornsån. Akvarellen från 1897 ingick, även den, som illustration i "Larssons", år 1902. År 1897 såldes akvarellen till Josef Sachs samling för att därefter övergå i privat ägo i U.S.A.

Om auktionen
Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05