43
1197211

KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Gråmålade och bronserade. Rak stoppad rygg krönt av vindruvsklase. Skuren dekor av pärlstav, fleuroner med kragade och kannelerade ben. Sitthöjd ca 40, höjd 100 cm. VILLKORAD FÖRSÄLJNING, karmstolarna med katalognummer 43, 44 och 45 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med katalognummer 46. Ett vinnande bud på katalognummer 46 förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp för katalognummer 43-45. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset.

Förstärkningar.

Proveniens

Tidigare von Celsing, Fjellskefte, Södermanland.