431
1166308

Okänd konstnär 1800/1900-tal

(Sverige)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1800/1900-tal
(Sverige)

"Beatrice"

Marmorbyst. Höjd 36,5 cm. Längd 35 cm.

Den unga Beatrice Portinari är förevigad genom den italienska författaren Dante Alighieris skrifter ”I livets vår” och ”Divina Commedia”.
Dante räknas som en av västvärldens genom tiderna största författare och är främst känd genom sitt litterära verk ”Divina Commedia” (Den gudomliga komedin). Detta allegoriska epos är skrivet i början på 1300-talet men har fungerat som inspiration till många moderna författare.
Bokverket skildrar Dantes vandring genom helvete och skärseld men även i Paradiset där han får träffa sin ungdomskärlek Beatrice.
Beatrice Portinari hette egentligen Bice di Folco Portinari och var född i Florens 1266, hon blev bara 24 år gammal och var Dantes ungdomskärlek och musa. Mängder av konstnärer har senare gjort olika tolkningar av den unga skönheten.