442
1190441

Clara Olivia (Lall) Bergling

(Sverige, 1866-1932)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Clara Olivia (Lall) Bergling
(Sverige, 1866-1932)

Porträtt av sittande kvinna

Signerad Lall Bergling på den omvikta duken på målningens baksida. Olja på duk 70 x 56 cm.

Lall Bergling var dotter till ingenjören Carl Albert Bergling och Christina Olivia Lundborg samt bror till arkitekten och konstnären John Bergling (1868-1933). Åren 1898–1904 var hon gift med den kände fysikern Vilhelm Carlheim-Gyllensköld (1859-1934).

Hon studerade under 1880-talets första del i Stockholm för Edvard Perséus och därefter vid Tekniska skolan. Åren 1886-89 vidtog studier vid Konstakademien. Senare studerade hon privat för M. Engelstad i Köpenhamn samt var en tid verksam i Grez i Frankrike. Åren 1893–1898 vistades hon i Amerika. Hon medverkade i utställningar med Sveriges Allmänna Konstförening omkring 1890.

Målningens färgskala ger vissa associationer till dansk 1800-tals konst, varför målningen möjligtvis kan ha tillkommit under hennes verksamhetstid där.