457
1181079

Jacob Heinrich Elbfas, tillskriven

(Sverige, ?-1664)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Sverige, ?-1664)

"Anna Margareta Sture" (1615-1646) gift Oxenstierna af Södermöre.

"Anna Margareta Swantesdotr Sture Aetatis svae 24 Ano 1639". Uppfodrad duk 102 x 81 cm. Rikt snidad ram i barock.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Hallansberg, Västergötland.
Tidigare i samlingarna på Blombacka, Västergötland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 817. (SPA:1920:826)
"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början” (ny följd), 1922, "Västergötland", "Hallansberg", omnämnd sid 24, avb sid 25 med placering i matsalen.
"Slott och herresäten i Sverige", 1968, "Västergötland, Blombacka", omnämnd sid 30, avb helsida sid 32.

Anna Margareta Sture var den sista av ätten Sture och dog barnlös 1646 i Osnabrück, Tyskland. Hon ligger begravd i Sturekoret i Uppsala domkyrka. Hon var gift med Johan Oxnestierna af Södermöre (1612-1657).

Jacob Henrik Elbfas (ca 1600-1664) föddes i Livland i nuvarande Baltikum och var från 1622 till sin död verksam i Sverige. Han hade troligtvis fått sin utbildning i Strasbourg. Det var troligen där som han kom i kontakt med pfaltzgreven Johan Kasimir (Karl X Gustafs far) med vilken han följde med till Stockholm. Väl i Stockholm blev han den dominerande porträttmålaren. Anna Margareta Sture målade han redan i ett daterat porträtt år 1624. Ett porträtt som idag tillhör Stockholms stad med som tidigare funnits på Scholoss Romrod. Auktionens porträtt är daterat 1639 då Anna Margareta var 24 år. Då var hon sedan 4 år gift med Johan Oxenstierna af Södermöre.