Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
471
1191942

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

"Maria Eleonora Taube af Odenkat" (1777-1829)

Koppar 20 x 16 cm. Samtida gustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i S. Ribbings samling, Lund.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", 31 mars - 11 juni 1950, kat nr 329.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 839. (SPA 1924:1053)
Ragnar Hoppe, "Målaren Elias Martin", SAK 1933, upptagen i förteckningen över Elias Martins målningar i olja, kat nr 101, sid 283-284. (enligt uppgift signerad)

Maria Eleonora Taube gifte sig senare med majoren C S Ribbing.