Prenumerera på vårt nyhetsbrev

482
1182411
Helmer Osslund
(1866-1938)
Helmer osslund, "nipor i kvällssol".

"Nipor i kvällssol"

Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper uppklistrat på pannå 34,5 x 45,5 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 566 - 7 421 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Proveniens

Fröken A. Sundberg (förvärvad av konstnären i Österås år 1921); bankdirektör och fru Stig Ödmark; fru Inga Iversen (i gåva av ovanstående, hennes föräldrar år 1971); privat samling.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32