484
1193991

Herman af Sillén

(Sverige, 1857-1908)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Herman af Sillén
(Sverige, 1857-1908)

Pansarkryssare

A tergo intygad av Hovkonservator Gustaf Jaensson. Olja på duk 135 x 207 cm.

Föreliggande katalognummer uppvisar kompositionsmässiga likheter med ett antal andra målningar av Sillén vilka avbildar svenska örlogsfartyg. Här är det emellertid fråga om ett tyskt fartyg. Hon för den kejserliga örlogsflaggan, och i stortoppen blåser befälstecknet för en amiral. Det mesta talar för att det avbildade fartyget är ett linjeskepp (britter kallade motsvarigheten slagskepp) av Wittelsbach-klass, som förutom typfartyget Wittelsbach bestod av Wettin, Zähringen, Schwaben och Mecklenburg.

Fartygen sjösattes 1900-1901, och var färdigrustade 1901-1903. Sannolikt var de inte ordentligt intrimmade före 1904. Silléns målning, som varken tycks vara signerad eller daterad, borde därför inte ha tillkommit före 1904-1905, sannolikt senare.

Bukowskis ber att få tacka Björn Marten (F d kommendörkapten, fil kand) för värdefull information i samband med katalogisering av detta verk.