494
1195170
Axel Sjöberg
(1866-1950)
Axel sjöberg, "ejdersträck".
Axel sjöberg, "ejdersträck".
Axel sjöberg, "ejdersträck".
Axel sjöberg, "ejdersträck".

"Ejdersträck"

Signerad Axel Sjöberg. Även signerad Axel Sjöberg a tergo. Akvarell på papper 18 x 26 cm. A tergo studie av tjäder.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

928 - 1 113 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Tilläggslista

Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skal vara "Ejdersträck".

Proveniens

Konstnärens sterbhus; privat ägo.

Övrigt

.

Om auktionen
Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05