506
1182376

Theodor Schröder

(Tyskland)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Theodor Schröder
(Tyskland)

Stilleben med blommor och fjärilar respektive frukter och fågel

Ett par. Blomsterstillebenet signerat Theodor Schröder. Olja på duk, vardera 50 x 39,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 562, "Vårens Klassiska", juni 2011, kat nr 386; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Millesgården, Stockholm, "Älskade blommor", 30 maj - 30 augusti 2015.