Kan inte nå servern
520
1186291

Eric Grate

(Sverige, 1896-1983)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Eric Grate
(Sverige, 1896-1983)

"Astri"

Signerad Eric Grate. Gjutarstämpel Valsuani cire perdue. Brunpatinerad brons. Koncipierad 1928. Höjd 48 cm, längd 41 cm (inklusive svart träbas tot höjd 53 cm, tot längd 46 cm).

Utställningar

Färg och Form, Stockholm, 1936.
Svenska konstutställningen, Wien och Budapest, 1938.

Litteratur

Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", 1978. Motivet beskrivet och avbildat på s. 34.
Färg och form,1936, avbildad på s.68

Övrig information

På våren 1922 gifte sig Pontus Grate med Astri Nordgren som han hade hållit ihop med sedan gymnasietiden. På hösten samma år flyttade det unga paret till München där dom bodde i ett år och fick sin son. Efter resor i Italien och Grekland flyttade så paret till Paris 1924 där dom aktivt deltog i konstnärslivet och där Eric ställde ut flera alster på salongerna - Salon des Tuileries, Salon des Indépendants, Salon d'Automne m.fl.
Bysten föreställande Astri beskriver Pontus Grate i boken om Eric Grate från 1978 med följande ord; "Den första Astri, utförd i marmor 1926, har han förlänat stor enkelhet och regelbundenhet. Den ovanligt höga bysten, det släta håret och det smala ansiktet betonar vertikaliteten och stillheten. Med små medel har han fått fram en stämning av tankfull självförsjunkenhet. Den något år senare tillkomna bronsbysten har en helt annorlunda och livligare karaktär. Detta intryck förmedlas av den uppluckrade, detaljrikt genomarbetade ytan, de oregelbundna drag som framhävs i ansiktet, håret som formats på ett omväxlande, friskt och kraftfullt sätt. Med sin förening av grace, ljuvhet och självklar pondus är det ett moget konstverk med stark utstrålning."

Enligt Pontus Grate ska det endast finnas två gjutna exemplar.

Konstnär

Eric Grates egensinniga bildvärld inbjuder alltid till besök och vandring i fantasin, han respekterar naturformernas lagar, men ”leker ibland gud” och omformar och sammanfogar naturen och fantasin till nya, överraskande objekt som vi på en och samma gång känner igen, och samtidigt aldrig har sett. Han lånar fragment från naturen och använder sin outsinliga fantasi i sitt skapande på ett unikt sätt. Bildspråket blev surrealistiskt abstrakt med utgångspunkt från ”object trouvés”. Grate inspirerades av naturens utstrålning och dess olika former. Stenar rötter, insekter, skelettdelar omvandlades till skulpturer. Framförallt insektsvärlden gav hon impulser. Under 1960-talet var det särskilt strand, skrov och benknotor, som var utgångspunkt för hans skulpturer. Har utfört en mångfald officiella konstverk.
Grate begav sig efter studierna på Konstakademien 1917-1920 ut på resor till Italien och Grekland där hans skissböcker fylldes med studier av insekter, växtfragment och antika arkitektur-, skulptur- och keramikdetaljer. Han tillbringade en längre period mellan 1924-1933 i Paris, en formativ tid där han var en av ett fåtal svenska konstnärer som umgicks i det verkliga avantgardet; han fick bland annat kontakt med surrealisterna Jean Arp, Paul Eluard och Tristan Tzara liksom skulptörerna Charles Despiau, Aristide Maillol och Constantin Brancusi.
Grate är av många ansedd som en av Sveriges främste skulptörer under 1900-talet.

Läs mer