Madeleine Pyk – en samling F769
524
1173289

Gustaf (Gusten) Lindberg

(Sverige, 1852-1932)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustaf (Gusten) Lindberg
(Sverige, 1852-1932)

"Dimman"

Signerad Gust. Lindberg och daterad 1893. Koncipierad 1885. Gjutarstämpel Otto Meyer fud. Grönpatinerad brons, höjd 34,5 cm.

Som monumentalfigur finns denna komposition uppställd på Strömparterren i Stockholm.