547
1193698

Wybrand Simonsz. de Geest

(Nederländerna)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
34 900 - 43 600 EUR
36 500 - 45 600 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Wybrand Simonsz. de Geest
(Nederländerna)

Kvinna med barn

Parketterad pannå 104 x 73 cm. Med text: "Aetatis suae 3 and Aetati, Ann". Lackstämplar a tergo: "J. Schröfl" and "Galerie Sedelmayer Paris”.

Proveniens

Galerie Charles Sedelmeyer (1837–1925), Paris.
Jacob Schröfl (-1921), Vienna.
Leo Schidlof's Kunstauktionshaus, Vienna, 17-19 oktober 1921, kat nr. 41 som "Wybrand Simonsz. de Geest" (pendang till kat nr 41, A portrait of a man).

Exposition du costume, Paris, 1909.