553
1172829

Robert Thegerström

(Sverige, 1857-1919)
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
21 800 - 24 000 EUR
22 800 - 25 100 USD
Klubbat pris
Robert Thegerström
(Sverige, 1857-1919)

Siesta, motiv från Alexandria

Signerad R. Thegerström, Ramleh. Utförd år 1887. Olja på duk 100 x 151 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 500, "Internationella Vårauktionen", 29-31 maj 1996, kat nr 163; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 522, "Internationella Höstauktionen", 4-6 december 2001, kat nr 241; privat samling.

Ramleh (vilket betyder "sand" på arabiska) var en semesterort öster om Alexandria i Egypten. Fram till början av 1800-talet var området i princip en ödemark innan ett flertal förmögna familjer från Alexandria gradvis började bygga semestervillor där vilket förvandlade området till en smärre riviera. Thegerström och hans hustru besökte Ramleh under deras bröllopsresa år 1887.

Konstnär