558
1193907

Johan Ahlström

(Sverige, 1830-1904)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Ahlström
(Sverige, 1830-1904)

"Till 1855 års höstprogram"

Signerad J. Ahlström. Svart tusch, grå lavering och akvarell 45,9 x 63,8 cm, bildyta 43,8 x 61,3 cm.

S. k. Ljuskopia i Stockholms stadsarkiv (Byggmästare Johan Ahlströms arkiv, NS 59:0107 ”Till 1855 års höstprogram”)

Utförd under Ahlströms studietid på Högre byggnadsskolan vid Konstakademien 1848-56. Ritningen är avsedd att visa Ahlströms skicklighet som arkitekt och är inte ett konkret byggnadsförslag. Fyra ritningar av Ahlström till samma byggnad är tidigare kända, bl.a. grundritning för ett våningsplan och studier av kolonner med korintiska kapitäl, samtliga betitlade ”Till 1855 års höst - program” (Byggmästare Johan Ahlströms arkiv, NS 59:0107 ).

Högre byggnadsskolan var delad i en nedre och en övre avdelning. Förutom föreläsningar om byggnadskonstens estetik och arkitekturhistorien hölls kompositionsövningar av större och mindre omfång. I nedre avdelningen hölls två tävlingar årligen, s. k. höst- och vårprogram, och i den övre en. Vinnaren erhöll Akademiens finaste pris, Kungliga medaljen, och kunde komma i fråga för det statliga resestipendiet. Bara en elev åt gången kunde uppbära stipendiet, varför medaljören inte var garanterad att komma iväg. Ytterligare krav för stipendiet var goda språkkunskaper i franska och tyska samt relativ ungdom, då man inte fick överstiga 35 års ålder (G. Lindahl, ”Konstakademiens byggnadsskola: en historisk översikt 1773-1977”, 1977).

Ahlström erhöll 1857 burskap som byggmästare. Som arkitekt och byggmästare uppförde han under sin verksamhetstid 22 byggnader i Stockholm, bl. a. Kungliga Biblioteket 1871-77, Musikaliska Akademien 1874-76, tillbyggnaden av Berns salonger 1874-76 och en tillbyggnad till Karolinska institutet. Han lät också uppföra ett antal bostadshus på Sturegatan. 1881 blev han ordförande i Murmästarämbetet, en befattning han innehöll fram till sin död 1904. Ahlström var en betydande man inom Stockholms ordensväsende. Ett av hans fyra barn var Anna Ahlström (1853-1943) den kända entreprenören och skolstiftaren vilken 1902 grundade Nya elementarskolan för flickor – Ahlströmska skolan.