"Kaffebeslaget"
Akvarellerad konturetsning 37 x 53 cm.
Tidigare i samlingarna på Forsmarks bruk, Uppland.
Dir Gunnar Fogelmarck, Stockholm.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", april - juni 1950, kat nr 1193.
Efter Pehr Nordqvists målning i Göteborgs Konstmuseum.
Motivet är från grosshandlare Söderberg vid Skeppsbron, Stockholm.