Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
570
1182322

Carl Fredrik Kiörboe

(Danmark, 1799-1876)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 100 - 14 500 EUR
13 900 - 16 600 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Fredrik Kiörboe
(Danmark, 1799-1876)

Kung Karl XV (1826-1872)

Signerad Kiörboe. Kantförstärkt duk 142 x 108 cm.

Proveniens

Oskar Karl August Bernadotte (1859-1953), son till Oskar II och Sofia av Nassau. Den 15 mars 1888, gifte han sig med Ebba Henrietta Munch av Fulkila.

Kung Karl XV till häst iförd kronprinsens husarregementes uniform.