Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
586
1194641

Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

Andfamilj vid vatten

Signerad Mosse Stoopendaal och daterad 1934. Olja på uppfodrad duk 80,5 x 140,5 cm.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.