Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
60A
1183889

STOLAR, 10 st, snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris

Vitmålade. Stoppad sits och rygg. Snidad dekor av bladstav och rosettanfanger. Fem signerade IEH (Johan Erik Höglander, mästare i Stockholm 1777). Två signerade ILG (Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800). En signerad HOLM (Erik Holm, mästare i Stockholm 1779-1814). Två med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 41, höjd 87 cm.