611
1190831

Johannes Fritiof Kjellberg

(Sverige, 1836-1885)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johannes Fritiof Kjellberg
(Sverige, 1836-1885)

Lars Johan Hierta (1801-1872)

Bronsbyst. Med text: "Modellerad af J.F. Kjellberg. Gjuten hos Åbom Faustman & Östberg. Stockholm 1880." Brunpatinerad brons. Höjd 70 cm, längd 40 cm.

Jämför exemplar i gips i Nationalmuseums samlingar, nr NMGrh2150, daterad 1869.

Lars Johan Hierta (1801-1872)
Den adliga ätten Hierta hade fram till att Lars Johan Hierta föddes främst varit militärer. Lars Johan, som kanske mest förknippas idag med tidningen Aftonbladet, kom att bli politiker och ledamot i Sveriges Riksdag men även förläggare och tidningsman liksom importör och skeppsredare.
Han föddes i Uppsala 1801 och tog en hovrättexamen på Uppsala universitet 1823.
Hierta arbetade därefter i Riddarhusets kansli under riksdagen 1823 och kom då i kontakt med den liberala oppositionen. Han skrev i tidningarna Argus och Stockholms-Posten innan han tillsammans med Crusenstolpe startade Riksdagstidningen 1828 som skrev om riksdagen. Hierta lyckades få Riksdagstidningen att gå med vinst och beslöt att starta en egen tidning, Aftonbladet, vars första nummer kom ut i december 1830.
Aftonbladet blev snabbt populär bland läsarna och fick många prenumeranter men kritiken mot tidningen var ofta hård från politikerhåll och den ansågs ha gjort sig skyldig till brott mot bl.a. tryckfrihetsförordningen vid flera tillfällen varpå den blev indragen. Hierta kringgick dock indragningarna genom att helt enkelt komma ut med tidningen under nytt namn som "Det nya", "Det 3:e" och "Det 4:e" Aftonbladet osv.
På 1850-talet sålde han tidningen men fortsatte med sina politiska uppdrag (som ålderspresident i andra kammaren) fram till sin död 1872.