Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
628
1185380

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 780 - 7 750 EUR
7 760 - 8 870 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Höstpromenad

Signerad Johan Krouthén och daterad 1911. Olja på duk 72 x 104 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 410, "Vårauktionen", 25-28 april 1979, kat nr 89 (under titeln "Höstlandskap").

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.