636
1194739

En Grand tour souvenir, "Narcissus", Italien 1889.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Grönpatinerad brons. Sockel märkt "Jabalino Napoli 1889". Höjd 62 cm.

Originalskulpturen "Narcissus" upptäcktes 1862 i ett hus i Pompeji. Skulpturen blev en mycket omtyckt Grand Tour souvenir att köpa allt sedan 1800-talets andra hälft och under 1900-talet. Den såldes i olika storlekar och bronspatineringar från grönt till brunt.