636B
1188987

David von Krafft, tillskriven

(Tyskland, 1655-1724)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
David von Krafft, tillskriven
(Tyskland, 1655-1724)

"Carl Henrik Bonde" (1679-1722)

Uppfodrad duk 80 x 66 cm.

Proveniens

Tidigare i de Bondeska samlingarna på Fållnäs, Södertörn.
Därefter i arv inom familjen.

Carl Henrik (Filipsson) Bonde (1679- 1722) var svensk greve och militär. Bonde blev huvudman för ätten Bonde 1695. Carl Henrik Bonde gifte sig den 9 juli 1711 med Ulrica Maria Sjöblad, med vilken han fick nio barn.

Auktionens porträtt har proveniens de Bondeska samlingarna på Fållnäs i Sorunda socken på Södertörn. Släkten Hummerhielm sålde herrgården Fållnäs på 1740-talet till ryttmästaren David Henrik Hildebrand, godsägare och en av dåtidens förmögnaste män i Sverige. Genom testamente instiftades fidekommisserna Ericsberg, som skulle tillfalla sonen David Gotthard Henrik, samt Bystad och Fållnäs som skulle tillfalla döttrarna Florentina Ulrika och Agneta Sofia (g.m. friherre Carl Göran Bonde). Båda döttrarna dog dock före fadern och Fållnäs gick till arvingar av släkten Bonde genom Carl Göran Bonde (1757-1840), barnbarn till den avporträtterade Carl Henrik Bonde.