81
1195981

LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832), sengustaviansk ca år 1800.

Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
14 200 - 16 000 EUR
14 800 - 16 700 USD
Klubbat pris

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor i form av kaskader, spröt och hängen. Signerad på översta plattan "CHB". Höjd ca 102, diam 77 cm.